1032
363426

DESSERTBESTICK, 12 st, England och Irland 1800-talets förra hälft.

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
265 - 309 EUR
276 - 322 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Bestående av 6 st. gafflar och 6 st. knivar, av Moses Brent, London 1814. Fyra gafflar stämplade, John Smyth, Dublin 1849. Fransk modell, knivarna med räfflade skaft. Gafflarnas frånsida med graverad crest för Waller. (12)