115
345381

Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

"Motiv från Ladugårdsgärde"

Signerad Nelson. Utförd 1892. Duk 41 x 51 cm.

Proveniens

Tidigare i doktorinnan Emma Robberts samling, Stockholm.
Privatsamling.

Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", SAK, 1945, omnämnd sid 148-150 samt avbildad halvsida, sid 147.