Madeleine Pyk – en samling F769
136
359007

Lars Jonsson

(Sverige, Född 1952)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris

Lars Jonsson
(Sverige, Född 1952)

LARS JONSSON. Olja på duk. Sign Lars Jonsson o dat -99.

"Skymningsformer" (Större Strandpipare). 60 x 81 cm.

Obetydligt ytstmuts. Inga övriga anmärkningar.

Kulturcentrum, Ronneby, "Fåglar och ljus", 1 februari - 23 mars 2003.

Formgivare

Lars Jonsson, svensk bildkonstnär, författare och ornitolog född i Stockholm. Han är autodidakt och arbetar i olja, akvarell samt med grafik. Jonsson hämtar inspiration från Gotlands stränders rika fågelliv. Hans målningar är träffande realistiska och skildrar fåglarnas liv. Under senare delen av 1900-talet har skildringen av fåglar med ett konstnärligt uttryck blivit allt mer förekommande, Jonsson är en av de främsta i genren. Andra konstnärer som genom traditionen målat fåglar är Bröderna von Wright och Bruno Liljefors.