144
349797

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

" 'Hvit häst o halmstackar', från La Rue nära Paris"

Signerad N. Kreuger och daterad La Rue (Seine) 1886. A tergo signerad Nils Kreuger. Olja med tusch på pannå 26,5 x 36,5 cm.

Proveniens

Tidigare i fru Bessie Jacobsens samling, Stockholm.
Beijers Auktioner, Stockholm, "Vårauktion", 22-24 April 1987, kat nr 101.
Privatsamling.

Kjell Boström,"Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalog under år 1886, sid 231 som nr 117 (under titeln "Häst och kärra bland halmstackar").

Enligt påskrift a tergo är "Teckningen med tusch utförd långt senare än målningen".

Katalognumret intar viss särställning i Kreugers produktion i det att konstnären accentuerat ett motiv från 1880-talet med starkare konturlinjer i tusch. Exakt när den sekundära tuschteckningen utfördes av Kreuger är svårt att säga men tekniken bör kunna relateras till konstnärens s.k. "prickmaner" vilket uppträder för första gången omkring 1892.