1470
354486

URNA, brons. Troligen Ming dynastin (1368-1644), eller äldre.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 500 - 6 750 EUR
4 740 - 7 120 USD
Klubbat pris

Arkaiserande form och dekor med maskaronhänklar och hjorthandtag. Höjd 36,4 cm.

Skador, renoveringar. Anlupen.

Proveniens

Bukowskis, Sale 508, May 1998, Lot 1328.