1535
351756

BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oktagonal med bambuformade hänklar, dekor i relief av bataljscener. Fyra fält med kinesiska tecken med innebörden 'lycka och välgång för hela familjen'. Längd 70 cm.

Bucklor. Obet slitage.

Proveniens

Gan Mao Xing, the first silversmith to work in the city on the Yangtze River that we know as Jiujiang.

Devereux Kernan, John; The Chait Collection of Chinese Export Silver. New York, 1985. Compare two other works of the same master. Page 79.