"Brita in Paris, 1906. Rue Bassano"
Signerad K.L. samt a tergo K.S.L. Pannå 18 x 12 cm.
Karin Stackelberg, grevinna, föddes 1877 i Göteborg, syster till konstnären Brita Lagerberg. Studerade vid Académie Julian i Paris och Heyman-Brockdorf-Schule i München. Stackelberg skolades även av porträttmålaren Harold Speed i London. Målade företrädesvis porträtt i olja och akvarell. Avled 1957 i Gränna.