17
328444

Olof Arborelius

(Sverige, 1842-1915)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
Olof Arborelius
(Sverige, 1842-1915)

Skogsdunge med mur, italienska kusten

Signerad O. Arborelius. Påskrift samt numrering a tergo "O. Arborelius. Stockholm. N:o 8". Olja på papper uppklistrat på pannå 14 x 24 cm.

(Möjligen) Nationalmuseum, Stockholm, "Olof Arborelius. Minnesutställning", 11 feb - 10 mars 1943, kat nr 50 ("Olivlund, Capri").

För ytterligare information se under kat nr 16.

Formgivare

Olof Arborelius var en svensk bildkonstnär född i Orsa. Han studerade på inrådan av Johan Fredrik Höckerts vid Konstakademien i Stockholm och var elev till Richard Bergh. Från akademien erhöll han resestipendium och besökte Düsseldorf, Paris, München och Rom, vid hemkomsten blev han ledamot. Arborelius var verksam som lärare vid Tekniska skolan, var ansluten till Opponenterna och deltog i konstnärsförbundets utställningar. Han är främst känd för sina landskap och genretavlor, inspirerade av Barbizonskolans måleri. Hans konst är realistisk i sitt uttryck och hans landskapsmotiv är hämtade från Dalarna, Bergslagen, Schweiz, Italien, Stockholm och västkusten.