173
360480

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)

"Grunt"

Etsning (IV état av IV), 1913, signerad med blyerts. 29,8 x 19,7 cm, bladstorlek 45 x 33 cm.

Svagt gulnad, svag missfärgning efter passepartout, pappersförlust i nedre vänstra hörnet, mindre defekter/revor längs bladets kanter.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris:
12 000 SEK

Asplund 259. Hjert & Hjert 269. Lidbeck 259.