1756
358025

TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i blå emaljfärg, järnrött och guld, i spegeln av bladrosett, på brämet lambrequin med spetsmönster samt alliansvapen för svenska ätterna Ribbing och Piper, krönt av friherrlig krona, flankerat av lagerkvistar. Diameter 23 cm.

Slitage.

Proveniens

Arms acolle for Governor Bengt Ribbing af Koberg (1686-1741) and Countess Ulrika Eleonora Piper (1698-1754). The couple married in 1718, and Bengt Ribbing was elevated to Count in 1731. The service is one of the first commissioned through the SOIC.