1763
317188

BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong, daterad 1762.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 850 - 4 740 EUR
3 260 - 5 430 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med kopia av svensk transportsedel delvis i vit emalj, omgiven av europeiserande blommor i grisaille och guld, skålens utsida med blombuketter. Diameter 32,5 cm.

Brättessprickor, stjärnspricka i botten, nagg, ifyllda nagg.

Wirgin, Jan; Från Kina till Europa, pl.215, sid. 195.

Den avbildade sedeln är utställd av Riksens Ständers Växelbank på 200 Dr kopparmynt, utfärdat 1762.