257
310035

Théodore Rousseau

(Frankrike, 1812-1867)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 100 - 53 000 EUR
46 000 - 55 200 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Théodore Rousseau
(Frankrike, 1812-1867)

"Paysage au crépuscule" (Landskap med solnedgång)

Signerad TH Rouseeau. Uppfodrad duk 75,5 x 95 cm.

Proveniens

Enligt etikett a tergo inköpt 15 maj 1923 på auktion hos Sigge Björcks Konsthandel, Strandvägen 9, Stockholm.
Tidigare i direktör Carl Matthiessen samlingar, Stensund, Vagnhärad.
Därefter i fru Lillie Matthiessens ägo, Saltsjöbaden.
Bukowski Auktioner, auktion 410, april 1979, kat nr 452, avbildad pl 91.
Inköpt på Stockholms Auktionsverk, november, 1985. Kat nr 696, avbildad pl XXVII. (Inköpt av direktör Arne Nilsson, Sandviken)
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Les Musées de Bordeaux, "La peinture français en Suède", 1967.

"Konst i Svenska hem", band 8, upptagen och avbildad sid 394 under samling 644; "Direktör Carl Matthiessen, Stensund, Vagnhärad".

Redaktör Jacques Chaban-Delmas, "La peinture français en Suède. Hommage à Roslin et à Wertmüller", 1967, kat nr 59.

"Konstrevy" 1928, avbildad på sid 3 samt omnämnd på sid 3-5.