301
367813

SHAKER, silver. Höjd 23,5 cm. Persien 1900-talets förra hälft.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
353 - 441 EUR
368 - 460 USD
Klubbat pris

Tre delar. Tät blomdekor med medaljonger, fåglar, palmetter och arabeskslingor.

Obetydligt slitage.

Proveniens

En gåva till nuvarande ägarens farfar, Edvin Johan Stenström (född 22 januari 1879 i Karlskoga) när han var kassör vid Bofors Nobelkrut mellan 1904-1944. Stenström var även revisor för Karlskoga kommuns räkenskaper. Död i Stockholm 1964.