330
364884

SEMIANTIK ANATOLISK. 165 x 124,5 cm, samt 5 cm slätväv på kortsidorna tillsammans.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mörkrött bönefält med stor polykrom blombukett och ramverk av blommor, ljusgrön nisch med blommor och vaser, över nischen terrakottafärgat fält med blomranka. Gul huvudbård med blomkrukor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga malskador. En kortsida med senare fransar.