330
364884

SEMIANTIK ANATOLISK. 165 x 124,5 cm, samt 5 cm slätväv på kortsidorna tillsammans.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mörkrött bönefält med stor polykrom blombukett och ramverk av blommor, ljusgrön nisch med blommor och vaser, över nischen terrakottafärgat fält med blomranka. Gul huvudbård med blomkrukor.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, obetydliga malskador. En kortsida med senare fransar.