347
352972

ANTIK KARABAGH CHELABERD. 211,5 x 147,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
5 600 SEK

Röd botten med två stora polykroma medaljonger och stiliserade blommor. Benvit huvudbård med blomrankor.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, trampveck, lagningar. Baksidan med påklistrade tygstycken, sidorna med smärre skador.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1; Kaukasische Teppiche, München 1979, färgplansch 93, sid 149.