Vinrödmelerad botten med stora polykroma växtrankor. Smal sicksackbård. Kortsidorna med flikar och växter.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, iknutna områden, hål, malskador. Långsidorna med smärre trampveck och skador, senare kortsidor.
Skandinavisk samling.