373
351637

SEMIANTIK LORESTAN sannolikt. 197 x 140 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Röd botten med fåglar, blommande träd, stiliserade blommor och djur, hörnornament och stort grönt fält med lejon och blommor. Smal mörkblå huvudbård med växtranka. Medföljer två böcker med liknande matta, se litteraturen.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador, hål och lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.

Proveniens

Skandinavisk samling.

Schlamminger, Karl och Wilson, Peter Lamborn: Weaver of Tales, Persian Picture Rugs, München 1980, nummer 70, färgplansch sid 179; Tanavoli, Parviz: Lion Rugs, The Lion in the Art and Culture of Iran, Basel 1985, nummer 47, plansch sid 119.