406
346656

Okänd Konstnär 1600-tal, attributed to

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

"Herr Petter Gripenflÿckt" (Petter Gripenflycht -1676)

Uppfodrad duk 79 x 62 cm.

Proveniens

Tidigare i civilingenjör Gösta Dahls samling, Stockholm, därefter i arv.

(SPA1966:18)

Petter Gripenflycht (före adlandet 1675 Schallerus) var bördig från Småland, studerade medicin i Uppsala, därefter i Stockholm. Fältmedikus vid svenska armén mot Danmark 1644. Medicine doktor i Angers, Frankrike. En av stiftarna till Collegium medicorum 1663. (Nuvarande Medicinalstyrelsen). Gripenflycht blev sedan kommenderad till regalskeppet Kronan men omkom i och med dess förlisning 1676.
Den nedre delen av Stora Gråmunkegränd i Gamla stan i Stockholm hette ända in på 1880-talet Schaleri gränd, efter Gripenflycht, som ägde den tomt som senare bebyggdes med fastigheten Munkbrotorget 1.