412
361917

Olof Södermark

(Sverige, 1790-1848)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
Olof Södermark
(Sverige, 1790-1848)

OLOF SÖDERMARK, olja på duk, ej signerad.

Porträtt av en man, bystlängd. Duk 50 x 42,5 cm.

Renoverad. Uppfodrad på duk.

Ett tidigt verk, utfört i Sverige innan Södermark reste till Rom 1832.

Det skissartade utförandet av dräkten, följer den holländska och flamländska porträttraditionen som via England och Carl Fredrik von Breda kom till Sverige, i vilken konstnären vid sittningen lade fokus på den avporträtterades anletsdrag, för att senare, med studien som bas, utföra ett slutgiltigt porträtt. Södermark är en av Sveriges främsta porträttmålare under 1800-talets andra kvartal.