43
354050

Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

Romeo och Julia

"Romeo och Julia på balkongen" resp "Romeo och Julia i gravkoret". Oljemålningar, ett par. Signerade Julius Kronberg och daterade Roma -86. Duk vardera 38 x 22 cm.

Maria Görts, "Julius Kronberg. Hans konst och konstnärskap 1875-1889", uppsats för påbyggnadskurs i konstvetenskap, Konstvetenskapliga institutionen vid Stockholms universitet, höstterminen 1985, upptagna i katalog, sid 56 som nr 63 resp 64.

"Ricordi", d.v.s små egenhändiga repliker av konstnären efter hans två monumentala målningar med samma motiv utförda i Rom 1886, vilka samma år inköptes av grosshandlare Johan Edvard Francke (1824-91) för SEK 25.000 (idag ca. 4 mkr) till dennes omfattande samlingar av konst och antikviteter i det Franckeska huset på Norrlandsgatan 1 i Stockholm. De två monumentala versionerna intar en betydande plats i svensk konsthistoria och var utställda på såväl Kungl. akademien för de fria konsterna, Stockholm, 1887 som
Liljevalchs Konsthall, Stockholm ("Julius Kronberg. Minnesutställning"), 11 november - 2 december 1923.

Julius Kronberg kan, kanske mer än någon annan konstnär, sägas förkroppsliga den oskarianska tiden och dess ideal. År 1877 flyttade Kronberg från München till Rom. I sin ateljé på Via Margutta (intill Spanska Trappan) tillkom under de följande tio åren ett stort antal större verk. Här kan nämnas triptyken ”Våren, Sommaren och Hösten” (Tjolöholm); ”Kleopatra” (Tistad); ”David och Saul” (Statens Konstmuseer); ”Drottningen av Saba” (Tjolöholm) och ”Romeo och Julia på balkongen” (såld på Bukowskis, 7 december 2010, kat nr 118, för SEK 828.000, därefter i privatsamling) med pendangen ”Romeo och Julia i gravkoret”.

Kronberg reste i början av 1886 till Padua och Verona för att teckna landskapet och gravskulpturer från medeltiden inför arbetet med Romeo och Julia-målningarna. Det s.k. Julias hus (från 1200-talet) i Verona är idag ett mycket uppskattat turistmål. Modellen till Romeo, en yngling vid namn Ambrogio, finns även avbildad av Kronberg i en mindre oljestudie som han skänkte till hovintendenten John Böttiger. I Kronbergs ateljé på Skansen finns två skisser med motiv från balkongscenen, daterade Verona 1886, och en med motiv från gravkorscenen, daterad januari samma år (Karl Asplund, ”Julius Kronbergs ateljér”, 1922, nr 25-27).