Madeleine Pyk – en samling F769
44
361802

Hugo Salmson

(Sverige, 1843-1894)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Hugo Salmson
(Sverige, 1843-1894)

Mamma vet bäst

Signerad Hugo Salmson och daterad -68. Duk 64,5 x 50,5 cm. Högklassig förgylld och ornamenterad originalram.

Proveniens

(Troligtvis) Olof Chr. Sandberg (1805-1870) och hans hustru Christina (1844-1909); deras son, Dr. Friden Sandberg († 1948) , Kristianstad; Därefter i arv till 2012.

Salmson ansågs av sina samtida vara den tekniskt mest drivne målaren i sin generation. 1867 erhöll han den kungliga medaljen för en målning med ett motiv hämtat ur den svenska historien: "Sten Sture den yngres möte med Gustaf Trolle i Uppsala domkyrka".
I realiteten innebar medaljen dessutom ett resestipendium och följande år begav han sig via Köpenhamn och Düsseldorf till Paris. I Paris fortsatte han inledningsvis att måla historiserande motiv. 1870 hemsände han till Akademiens utställning "Gustav Vasa och den sovande Katarina Stenbock".

Samma år debuterade han på Salongen i Paris med "Upptäckten", en folklivskildring från Dalarna.
Den aktuella målningen torde tillhöra de anekdotiska genremotiv med vilka konstnären tjusade sin samtid samt i vilka han gav prov på sitt skickliga stoffmåleri.

Formgivare