445
339507

Joseph Magnus Stäck

(Sverige, 1812-1868)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Joseph Magnus Stäck
(Sverige, 1812-1868)

Landskap från Dalarna (Partie i Elfdalen)

Signerad och J Stäck och daterad 1863. Duk 53 x 72 cm. Samtida förgylld och bronserad ram

Proveniens

Såld av konstnären till Konstföreningen i Stockholm 1863 för 300 Rdr;
Apotekare G. Lundberg, vunnen i december 1863 i Konstförenings utlottning av målningar
Fru Eva Bagge, från åtminstonde 1934

Gertrud Serner, ,"Joseph Magnus Stäck 1812-1868", 1934, sid 108-9, avbildad 55, sid 157 under 1863 felaktigt beskriven som ´Landskap från Älvdalen´
J. M. Stäck, Arbeten sedan 1832 Af J. M. Stäck, nr. 442 ´Partie i Elfdalen / 300 Rdr (MS. Ep. S. 57-4. KB)

Serner, op. cit., ss. 108-9, anser denna målning vara Stäcks främsta bland hans senare verk:

´Bland målningarna med svenskt motiv märkas framför allt en insjöbild från Dalarna med frisk kolorit och kraftigt föredrag (Fig. 55). I synnerhet motsättningen mellan de mörka och de ljusa björkarna samt den lätta röda solnedgången på bakgrundens berg och vattenspegeln äro pointerade med en säkerhet och finess, som skänker bilden en särställning inom den sena tidens produktion. Den är utförd 1863.´

Formgivare