451
368268

Carl Peter Mazer

(Sverige, 1807-1884)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Peter Mazer
(Sverige, 1807-1884)

Sittande kvinna

Signerad C. P. Mazer och daterad 1881. Duk uppklistrad på pannå 87 x 69,5 cm. Utförd i Italien.

Carl Peter Mazér är en av Sveriges främsta porträttmålare under 1800-talet. Den djupa psykologiska insikt som karakteriserar hans porträtt kan jämställas med Ernst Josephsons (uts. Kat., Prins Eugens Waldemarsudde, Carl Peter Mazer 1807-1884, okt.-dec. 1978, s. 8). Hans för allmänheten mest kända porträtt torde vara porträtten av C. J. L. Almqvist från 1836 (Gripsholm) och dennes dotter Maria (Nordiska Museet).

Efter avslutade studier vid konstakademien reste Mazér 1825 till Paris. Mazér var politiskt engagerad och under 1830 års revolution deltog han vid striderna på barrikadern, från vilka han utfört blyertsskisser. Efter en tids vistelse i Finland från 1837, där han bland andra avporträtterade J. L. Runeberg, reste han till St. Petersburg, där han kom att avporträttera litterära storheter som A. Pusjkin, N, Gretj, Krylov mfl.. och därefter till Moskva där han vistades i tio år. 1849 begav han sig till Östra Sibirien i avsikt att dokumentera den rysk-kinesiska gränshandeln. Han utförde också porträtt av representanter för olika folkslag han kom i kontakt med; kirgiser, tunguser, burjäter m.fl. Hans kanske mest kända målning från denna vidsträckta resa som varade i tre år är Kinesiska köpmän i Nationalmuseum. Två år senare begav han sig ut på en ny resa till Ukraina och Kaukasus. Mötet med Kinas bildtradition medförde att han övergav centralperspektivet och gav formerna en överdriven plasticitet. Efter sin långa vistelse i Ryssland flyttade Mazér till Paris. De tre sista åren av sitt liv tillbringade han i Italien.

Mazér var också verksam som fotograf. 1864 utgav han Handbok i fotografi. En utställning av hans verk hölls 1974 på Nationalmuseum och 1978 på Prins Eugens Waldemarsudde. Han var halvbror till Johan Mazér, musiker och grundare av det alltjämt bestående Mazérska kvartettsällskapet,