48
354061

Oscar Törnå

(Sverige, 1842-1894)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 700 - 3 150 EUR
2 850 - 3 320 USD
Klubbat pris
Oscar Törnå
(Sverige, 1842-1894)

Grez-sur-Loing

Signerad Oscar Törnå och daterad Grez-sur-Loing Novembre 1876. Duk 36,5 x 49,5 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fil. dr Emil Hultmarks samling, Stockholm/Sjögestabro.
Fil dr Emil Hultmarks sterbhus.
Därefter i arv inom familjen till 2012.

Målad "en plein air".

Formgivare