53
352879

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG. Olja på duk uppklistrad på pannå. Sign G Rydberg o dat 1882.

"Vinterstudie (Brunnby, Västmanland)". 26 x 37,5 cm.

Smärre krackelyr och slitage.

Proveniens

Ursprungligen i direktör Thorsten Laurins samling, villa Ekarne, Djurgården, Stockholm (förvärvad direkt av konstnären).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Gustaf Rydbergsutställningen", okt 1920, kat nr 124.
Nationalmuseum, Stockholm, "Målningar av Alexander Roslin och Gustaf Rydberg", utställda vid Kulturmässan i Malmö, 7 - 19 juni 1921, kat nr 39.
Royal Academy of Arts, "Exhibition of works by Swedish artists 1880-1900", London 1924, kat nr 119.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Svensk natur i svensk konst", 1935, kat nr 272.

Gleerups Små Konstböcker Nr 22, avbildad.
Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg. Skånes målare", SAK, 1925, avbildad helsida sid 171.
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1926, upptagen under nr 285, sid 57.
Ragnar Hoppe, "Katalog över Thorsten Laurins samling av måleri och skulptur", 1936, upptagen under nr 206, sid 99-100 och avbildad helsida Pl. 119.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen sid 172 under samling 233: "Direktör Thorsten Laurin, Ekarne, Djurgården, Stockholm".