533
331701

Lars Jacob von Röök

(Tyskland/Sverige, 1778-1867)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lars Jacob von Röök
(Tyskland/Sverige, 1778-1867)

LARS JACOB VON RÖÖK, Akvarell, sign a tergo.

Motiv från Tivoli. Akvarell 19,5 x 26 cm. Bär senare påskrift "Belanger".

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Tilläggslista

Signerad par von Röök a tergo/signed "par von Röök" verso.

Von Röök besökte Italien 1807, 1815, 1820-24 samt 1826-30. År 1830 utnämndes han till kamrer för "Konglig Museum" (senare Nationalmuseum) och 1837 hovintendent.