LARS JACOB VON RÖÖK, Akvarell, sign a tergo.
Motiv från Tivoli. Akvarell 19,5 x 26 cm. Bär senare påskrift "Belanger".
Ej examinerad ur ram. Gulnad.
Signerad par von Röök a tergo/signed "par von Röök" verso.
Von Röök besökte Italien 1807, 1815, 1820-24 samt 1826-30. År 1830 utnämndes han till kamrer för "Konglig Museum" (senare Nationalmuseum) och 1837 hovintendent.