549
329614

Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Egron Lundgren
(Sverige, 1815-1875)

EGRON LUNDGREN, Akvarell, ej sign.

Från en tjurfäktning i Spanien; en Bandirelleros och en Picador. Blyerts, akvarell och täckvitt på papper 31 x 23,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Proveniens

Sir John Bladenbury, England
Carl Ulrik Palm (1864-efter 1949)
Martin Carlsson, Stockholm
Major P. Wiberg, Slite, Gotland;
därefter i arv till 2011

Utförd i Granada under Lundgrens vistelse i Spanien 1849-53. För hans vistelse där och hans intresse för tjurfäktningar, se Egron Lundgren, En målares anteckningar, Italien och Spanien, 1870.