Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
562
346849

Louis Jean Desprez

(1743-1804)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Louis Jean Desprez
(1743-1804)

"Illumination de la croix de Saint-Pierre à Rome" (Det brinnande fastlagskorset i Peterskyrkan)

Akvarellerad konturetsning, 69,5 x 47,5 cm.
Graverad av Francesco Piranesi 1787 efter en komposition av Louis Jean Desprez. Baksidan av bladet med samtida handskriven instruktion angående koloreringen. Bronserad gustaviansk ram med pärlstav.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 430, 9-12 april 1985, kat nr 302.

Nils G Wollin, "Gravures originales de Desprez" 1933, sid 109f, jfr ill 52.
Nils G Wollin, "Desprez en Italie", 1935, jfr lavering i Louvren, ill 201.
Magnus Olausson & Ulf Cederlöf (red), "Louis Jean Desprez - Tecknare, Teaterkonstnär, Arkitekt", Nationalmusei utställningskatalog 3 juni - 4 okt 1992, jfr ill 4 sid 16.