571
343279

ULRIK THERSNER & THORA THERSNER, 4 vol, "Fordna och närvarande Sverige", Stockholm 1828-1867.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Fordna och närvarande Sverige = La Suède ancienne et moderne.
[utg. år 1828-43 af M. G. Anckarsvärd, år 1843-67 af Tora Johanna Ulrika Thersner (år 1843-45 under Anckarsvärds ledning)]
Thersner, Ulrik, 1779-1828 (author) Thersner, Thora, 1818-1867 (editor) Stockholm : M. G. Anckarsvärd : 1817-1867.

"Södermanland och Nerike", "Upland, Westmanland, Wermland och Dalarne", "Skåne, Blekinge, Småland och Öland", "Östergöthland, Westergöthland och Bohuslän". Halvfranska Hedbergband i skinn med rikt präglad och förgylld dekor. Marmorerade snitt. Liggande folio i kasett.

Slitage, fläckar, repor, en kasett skadad. Några få planscher och textsidor med lagning. Blandade utgivningsår bland planscher och textdelar.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.