573
344063

CARL VON LINNÉ (1707-1778), Carl Linnaei..Skånska resa på höga öfverhetens befallning förrättad år 1749..., Stockholm 1751.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Carl Linnæi ... Skånska resa, på höga öfwerhetens befallning förrättad år 1749. Med rön och anmärkningar uti oeconomien, naturalier, antiquiteter, seder, lefnads-sätt. Med tilhörige figurer. Med kongl. maj:ts allernådigste privilegio.
Stockholm, uplagd på Lars Salvii kostnad 1751.,
468 s. =(s. 435-68 opag.), 6 planscher och en karta;8:o.
Halvfranskt skinnband.
Ill. =Pl.: del=. I. Gane, =sc=. C. Bergqvist/C.B. Titeln tryckt i rött och svart. B4.5 (s. 23-26) är kancellansvik (tryckt som 2G4.5). Artikeln "Svedjor" på s. 26 har bytts ut mot artikeln "Gödselen".

Slitage, fläckar, smärre anteckningar och understrykningar, smärre bandskador, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Exlibris: bla Biblioteka Hammer.
Arne Nilssons samling, Sandviken.