575
347140

JULIUS MANKELL (1828-1897), Anteckningar rörande Svenska Regementers Historia, första upplagan, Stockholm 1864.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris

Anteckningar rörande svenska regementers historia / af J. Mankell.
Stockholm.C.E. Fritze´s bokhandel,(Eklund & Giron), 1864 ;P.A. Norstedt
Illustrerad. Halvfranskt skinnband med förgylld skrift resp präglad och förgylld ryggdekor. Folio.
Planschbladen består av litografier representerande 24 regementen, de flesta litografierna har komponerats av Nordmann. Färgtrycken har utförts av A.J. Salmson, Abrah. Lundquist & Co. samt J.F. Meyer & Co. samtliga i Stockholm.

Slitage, smärre hörnskador på bandet, fläckar. Ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.