577
348140

GEORGE HENRY MASON, The Punishments of China, London 1801.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 909 EUR
761 - 951 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

The punishments of China : illustrated by twenty-two engravings : with explanations in English and French.
London : Printed for William Miller ... by W. Bulmer ..., 1801.
22 leaves of plates : col. ill.
Rikt illustrerad med handkolorerade planscher. Helfranskt skinnband med rikt präglad och förgylld. Helt guldsnitt. Folio.

Slitage, smärre hörnskador på bokbandet, ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Vapenexlibris.
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?