596
363221

SKÅP. Nordeuropa, 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt, mahogny och fruktträ. Rikt profilerat och med avancerad svängd form. Beslag av förgylld mässing. Fem pilastrar med snidade bronserade kapitäl. Tre små lådor samt hyllplan bakom dörrpar. Underdel med tre lådor och flankerande skåpluckor. Längd 169, bredd 68, höjd 223 cm. Nycklar medföljer.

Ställvis fanerskador.