Fanerad med björk, amarant, rosenträ, lönn och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Nio lådor bakom klaff. Nedtill två lådor. Inläggningar med blommor i rutmönster. Raka nedåt avsmalnande ben. Längd 87, bredd 51, höjd 98 cm. Nycklar medföljer.
Renoverad, delvis senare beslag, senare bakben.