611
352994

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
54 000 SEK

Fanerad med valnöt, fruktträ och jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 122, bredd 57, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Grensholm, Östergötland.

Slott och Herresäten i Sverige 1971, Grensholm, katalognumret avbildat sid 244.