613
332332

BYRÅ, av Jonas Wahlbeck (mästare i Stockholm 1760-1782). Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl. a. valnöt. Svängd bukig form. Tre lådor. Nyckelskyltar och beslag av mässing. Signerad på översta lådkanten BXB. Längd 79, bredd 44, höjd 83 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Ett lås saknas, två lås senare.