615
358732

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, björk, lönn och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av gulspräcklig marmor. Tre lådor. Inläggningar av färgat vax. Fronten med musiktrofée. Längd 91,5, bredd 52,5, höjd 84,5 cm.

Senare skiva, lådbottnar och nyckeskyltar.