Arne Jones E1299
722
334911

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Ovala. Krön med snidad urna och vinrankor. Kopplade svängda ljusarmar av mässing. Höjd 111, bredd 60 cm.

Senare glas, dekorlagningar.