Kan inte nå servern
73
369559

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Anna-Stina (fru Alkman f. Rydell)"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad Sundborn 1905. Akvarell, pastell och kol på papper 64 x 54 cm. Utförd som etsning år 1911 (H&H nr 79).

Proveniens

Ursprungligen i konstnärsparet Gustaf och Maja Fjaestads samling.
Privatsamling.

Utställningar

Konst- och industriutställningen i Norrköping, 1906, kat nr 34.
Leipziger Kunstverein, "Ausstellung Schwedischer Künstler", maj 1907.
Konstföreningen för södra Sverige, Malmö, "Carl Larsson", juni-juli 1910, kat nr 45.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 205.

Litteratur

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad halvsida i färg, sid 353 samt upptagen i katalogdelen under år 1905, sid 104 som nr 1171.

Övrig information

Porträttet som avbildar tidningsmannen Edvard Alkmans hustru Annastina utfördes i Sundborn sommaren 1905. Carl Larsson skänkte porträttet till Gustaf och Maja Fjaestad vilket föranledde Maja att skriva följande i ett brev till konstnären: "Kampudden den 24.2.11 Kära älskade Carl Larsson! Det är nästan ruskigt att vara så förtjust i en annan mans hustru! Hvad mig beträffar är det nog en dygd - men se Gustaf är det farligt för - det blir farligt för hans karaktär! Vi tjuter och hoppar och skriker hvar gång vi komma ner i salen och råkar kasta ett öga på väggen. [...] Jag säger för resten inte ett dugg mer! Det är lönlöst! Jag säger inte tack ens en gång, jag vill bara ni skola veta att ni skänkt oss ännu en oerhörd glädjekälla. Er Maja Fjaestad".

Som avslutande parentes kan nämnas att auktionens komposition avbildas i bakgrunden (hängande på väggen i konstnärens ateljé) i Carl Larssons akvarell "Modellen skriver vykort" från 1906 (Thielska Galleriet, Stockholm).

Formgivare

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer