742
360201

LJUSKRONA, för 18 ljus. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
150 000 - 250 000 SEK
13 100 - 21 800 EUR
13 700 - 22 800 USD
Klubbat pris
165 000 SEK

Förgylld stomme av brons behängd med prismor. Dekor av fruktskålar. Höjd 132, diam 100 cm.

Proveniens

Ursprungligen från Tammsviks Säteri, Bro. Därefter till Lilla Lundby Gård, Överselö Socken, Stallarholmen.