751
360599

SKRIVSTÄLL, för två ljus, möjligen av Anders Högberg i Stockholm (känt att han stämplade 1768). Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Försilvrad mässing s.k. argent haché. Blå sidenskärm. Dekor av bladformationer. Märkt "AH". Undertill med inventariemärkningar "G under krona 195" (Gustav V) och GVIA 75 (Gustav VI Adolf). Sidenskärmen med otydlig röd märkning 403 OII? (Oskar II?). Höjd 44,5 cm.

Bläckhorn, sandströare och klocka saknas. Försilvring med ställvis slitage.

Proveniens

Tidigare Gustav V och därefter Gustav VI Adolf.