776
364301

LJUSSTAKAR, ett par, stämplade av Richard Booth, York, England, 1600-talets andra hälft. Barock.

Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
2 620 - 4 360 EUR
2 740 - 4 560 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Tenn. Oktagonal profilerad fot och droppskiva. Skaft i form en fasetterad baluster, ljuspipan i form av en knippepelare med profilerad nedre kant och konturerad mynningskant. Stämplade RB -63. Lös åttkantig manschett. Fot med senare dubbelmonogram (CISB SNDL). Höjd 25 cm.

Bristningar. Bucklor.

Howard Herschel Cotterell: Old pewter: its makers and marks in England, Scotland and Ireland : an account of the old pewterer and his craft. 1929. Se s. 162, nr 486 (Richard Booth är enbart nämnd).
Jan Gadd: Pewter Candlesticks, English Candlesticks of the second half of the 17th Century. 2004. Se s. 26, DB02, s. 45, CM23, s. 102, jmf. även s. 36, figure 36 a-c, s. 42, CM11, CM12.

Ljusstakarna har en åttkantig profilerad fot och droppskiva med dominerande karnisprofil. Inre delen av foten är konkav frånsett centrum, vars koniska form höjer sig och bildar bas för droppskiva och skaft. Från foten reser sig skaftet utformat som en kraftfull, fasetterad baluster med en smal vulstliknande gördel. Ljuspipan liknar en stympad knippepelare med profilerad bas och vackert konturerad mynningskant. I piporna sitter lösa åttkantiga manschetter, som i äldre tid kunde kallas för ”proppar”.
Många engelska tennljusstakar från barocken finns idag bevarade i Sverige och Norge, främst i kyrklig miljö dit de vanligen har kommit som gåvor. Det finns även exemplar i några museisamlingar, däribland i Nordiska museet och Historiska museet. Vanligast är verk av de tre tenngjutarna Francis Lea, Richard Withebed och Benjamin Cooper, alla verksamma i London. De aktuella ljusstakarna är dock stämplade av en mästare i York, nämligen Richard Booth, om vars verksamhet föga är känt. Hans stämplar och några ljusstakar av honom har dock publicerats av tennspecialisten Jan Gadd i verket “Pewter Candlesticks, English Candlesticks of the second half of the 17th Century”. Under ljusstakarnas fot finns en liten rombisk stämpel med pärlstavsliknande bård. Stämpeln innehåller versalerna RB, två sexuddiga stjärnor, samt siffrorna 6-3, för 1663. I Nordiska museet finns ett par ljusstakar i tenn av samme mästare (inv. nr 57.638). De har dock rund fot och skaftet är utformat som en gotiserande knippelare. Stämpeln liknar den som finns på auktionens par men är mindre. Aktionens stakar ansluter istället till ljusstakar av en annan mästare, nämligen Hugh Quick i London. Ett av dessa par finns i Oslo och är daterat 1678.
Bukowskis tackar Magnus Green för hjälp med katalogiseringen.