781
352779

KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft. Louis XV.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing. Förgyllda bronsbeslag i form av blad och motiv föreställande Perseus och Andromeda. Bronser stämplade med krönt C (C couronné, skattestämpel använd i Frankrike 1745-1749). Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "P.RE BAILLOT A PARIS" (Troligen Pierre B, mästare i Paris 1737). Bordspendylens höjd 81 cm, bredd 40, konsolens höjd 33, bredd 47 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Krönande figur senare.