789
364899

BORDSUR. England, 1700-tal. Troligen färdigställt efter Spörings avresa med HMS Endeavour.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Vitemaljerad urtavla märkt "HERMAN DIEDRICH SPÖRING LONDON". Med sex klangskålar. Höjd 57, längd 35,5 cm. Pendel och vev medföljer.

En krönlist och kröndekor saknas, baksidans genombrutna dekor skadad/saknas.

Herman Dietrich Spöring den yngre (1733-1771), var en finländsk naturvetare och urmakare i London. Han deltog i James Cooks första forskningsresa och blev på så sätt den första finländaren, som besökte Nya Zeeland och Australien.