793
353821

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerade urtavla märkt "à Paris". Urhuset krönt av Amor som täljer sin båge, flankerande hjälm och rustning. Basen med reliefdekor av mytologiska motiv, bl.a. med Apollon och Marsyas. Längd 36, höjd 47 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Förgyllningen ställvis sliten.

Niehüser, Elke, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jfr nr 519.