810
356231

HALSKEDJA, enligt tradition av Magnus Stenbock (1665-1717). Barock.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Ben. Dekor av blomsterlikande motiv kopplade i länkar. Placerad i runt etui med diam 21 cm.

Skador.

I Livrustkammarens samlingar finns en närmast identisk halskedja som kom till Sko i början av 1800-talet och omnämns 1845 som tillverkad av Stenbock. Den skänktes till Sko av överkammarherre greve Nils Gyllenstolpe. Ytterliggare två kända halskedjor liknande auktionens finns i privat ägo.