814
365084

ASK med spelmarker. Frankrike, 1700-talets första hälft.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Bemålat elfenben i rött, grönt och gult. Dekor av figurer och landskap. Graverad text "Si je prend je suis pris". Signerad "Mariaval le Juene a Rouen fecit". Längd 8,5, bredd 6 cm.

Mariaval le Jeune, gravör i elfenben i Rouen och Paris under 1700-talets första hälft.