817
358718

SKRIN. Barock, 1700-talets första hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med sköldpadd. Beslag av mässing med akantus och blommotiv. Rektangulärt med något välvt lock. Insidan med polykromt grafiskt blad samt spegelglas. Längd 33, bredd 23, höjd 16 cm. Nyckel medföljer.

Skador, senare delar, senare lås.

Proveniens

Ur Carl Robert Lamms samling Näsby, märkt med inventarienr 374. Inköpt från fru M Sundborg 11/3 1893. Sålt på Bukowskis auktion 226, nr 362.